Jak kupować odzież używaną w sieci?

W Internecie znajdziemy wszystko. Sieć daje nam też możliwość dokonania zakupów. Wśród sklepów internetowych nie brakuje tych, w których sprzedaje się odzież używaną. Tego typu zakupy budzą wiele wątpliwości, ponieważ nie sięgamy po nowy towar prosto od producenta, ale po produkt, którego ktoś wcześniej używał. Jak kupować, żeby być zadowolonym z efektów? Jakie prawa mają klienci sklepów internetowych?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że sprzedaż internetowa oznacza możliwość zwrotu towaru przez kupującego bez podawania przyczyny takiej decyzji. Mamy na to aż dziesięć dni, a sprzedawcy, którzy posiadają swój wewnętrzny regulamin informujący o nieprzyjmowaniu zwrotów, po prostu łamią obowiązujące prawo. Warto to sprawdzić zanim zamówimy towar, z którego możemy być niezadowoleni.

Możłiwości reklamacji

Ponieważ nie widzimy towaru i nie możemy go obejrzeć z bliska, możemy natknąć się na ubrania z defektami. Odzież używana niejednokrotnie posiada drobne plamy czy dziurki. Dla jednych jest to drobny mankament, który można łatwo zlikwidować, dla innych fakt wykluczający zakup. Sprzedawca powinien udostępnić nam zdjęcia obrazujące dokładnie kształt i rozmiar dziurki, czy też innego defektu odzieży. Wtedy sami ocenimy, czy taki stan ubrania nam odpowiada i chcemy je kupić.

Wiele osób kupuje w internetowych lumpeksach, ponieważ nie lubi zapachu ogromnych stert odzieży oraz wykopywania cennych okazów spośród całej góry ciuchów. Tutaj można po prostu wygodnie usiąść przed komputerem i obejrzeć zdjęcia, na których prezentowana jest odzież używana. Po odebraniu paczki może się jednak okazać, że kupiona przez nas bluzka czy sukienka posiada nieprzyjemny zapach. Ratunkiem jest pranie i prasowanie, co niekiedy robią tez sprzedawcy, zanim wystawią towar na stronie.

Niektórzy wahają się i internetowy second hand nie wydaje im się dobrym rozwiązaniem, ponieważ łatwo oszukać tutaj klienta. Produkt na zdjęciu może być zaprezentowany mało wyraźnie, a wtedy kupujemy przysłowiowego "kota w worku". Możemy jednak poprosić sprzedawcę o przesłanie nam kilku dokładniejszych zdjęć produktu, a także o fotografię metki, która rozwieje nasze wątpliwości co do rozmiaru czy marki. Jeśli boimy się, że kupimy podróbkę, których nie brakuje na rynku, możemy ocenić jakoś towaru właśnie na podstawie zdjęć. Internet dostarczy nam też wiele filmów czy wskazówek, jak rozpoznać oryginalną torebkę czy bluzkę wybranej marki. Warto tutaj zwracać uwagę na szczegóły, ponieważ to one niejednokrotnie pozwalają odróżnić oryginał od marnej repliki.

Dyskrecja zakupów w lumpekach

Jeśli wstydzimy się kupowania w lumpeksach i wolimy ukryć ten fakt przed sąsiadami, warto wybierać sklepy, które gwarantują dyskretną wysyłkę. Jeśli jest to tradycyjny karton bez logo firmy, z pewnością uda się nam zachować w tajemnicy nazwę sklepu, w którym kupujemy ubrania. Mimo, że wiele osób uważa to za kiepski pomysł, ogromna ilość klientów systematycznie odwiedza lumpeksy nie po to, aby ubrać się tanio, ale po to, aby ubrać się oryginalnie. Tego typu sklepy wybierają także osoby, które stać na zakup w drogich butikach.

Powrót do Porady

SZEROCO Janusz Szelewa | ulica Jerzmanowska 19 | 54-530 Wrocław | woj. dolnośląskie | telefon: 606 688 167 | email: biuro@scand-all.pl