Sklep z odzieżą używaną i kwestie rozliczenia

Odzież używana to dzisiaj bardzo chętnie wybierany towar. Jedni są klientami i systematycznie dokonują zakupu w sklepach stacjonarnych czy internetowych, inni postanawiają rozkręcić interes i poprowadzić tego rodzaju sklep. Pojawia się tutaj wiele pytań związanych z prowadzeniem i rozliczaniem sprzedaży. Poszukiwana jest dobra hurtownia odzieży, która zapewni dostawy interesujące odbiorców. Ponadto początkujący przedsiębiorcy zastanawiają się, czy prowadzić sprzedaż na kilogramy czy na sztuki, jak rozliczyć taki interes i jaki podatek wybrać. Co radzą eksperci i osoby, które siedzą w branży od kilku lat?

Przede wszystkim istotna jest tutaj kwestia wyboru sposobu sprzedawania odzieży. Niektóre sklepy sprzedają odzież na wagę, kupując ją od hurtowników w tej samej jednostce. Sporo właścicieli second handów decyduje się na sprzedaż na sztuki. Z hurtowni dociera do lumpeksów odzież niesortowana. Sprzedawcy proponują nam wyselekcjonowane sztuki, umieszczając je na osobnych wieszakach. W ten sposób prowadzą także sprzedaż w sieci. Można obejrzeć ubranie z każdej strony i ocenić, czy chcemy nabyć tę konkretną bluzkę czy sukienkę.

Obliczanie podatków

Jak rozliczać sprzedaż, gdy kupujemy kilogramy, a sprzedajemy sztuki?

Wiele osób, które rozpoczynają przygodę z prowadzeniem sklepu z odzieżą używaną, zastanawia się, jaki podatek wybrać. Może być to ryczałt lub VAT. Jeśli działalność jest mała i rozpoczyna swoje istnienie, można starać się o zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT. Jeśli jesteśmy płatnikiem VAT, to wartość podatku zależy od wysokości uzyskanego dochodu. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się, gdy zdecydujemy się na ryczałt. Prowadzi się tutaj ewidencję sprzedaży, a kwota podatku nie zależy od dochodu. Niektórzy mogą uznać za minus tego rozwiązania fakt, że podatek płaci się także wtedy, gdy jest się stratnym. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i sprzedawanym przez nas towarem jest odzież używana lub jakikolwiek inny produkt, rozliczamy się w ramach całej działalności. Jeden sklep nie może płacić podatku VAT, zaś drugi ryczałtu.

Kiedy powinna się ona pojawić na sklepowej ladzie?

Kwestia, która zastanawia wiele osób, jest obecność kasy fiskalnej. Nie każdy second hand posiada kasę fiskalną. Zasada jest taka, że kasy nie musi mieć sprzedawca, którego obrót nie przekracza 20 tysięcy złotych. Jeśli ta kwota zostanie przekroczona, kasa fiskalna powinna pojawić się w sklepie. Jeżeli nie musimy mieć kasy, utarg wpisujemy po prostu w ewidencję sprzedaży każdego dnia po zakończeniu pracy.

Powrót do Porady

SZEROCO Janusz Szelewa | ulica Jerzmanowska 19 | 54-530 Wrocław | woj. dolnośląskie | telefon: 606 688 167 | email: biuro@scand-all.pl